Muzeum
Pekařské muzeum s historickými artefakty.
Součástí muzea je původní pec, používaná k upečení cca 100 bochníků chleba.
Život v domě č.p. 37 se v dávných dobách točil okolo kulatých bochníků chleba. Tato činnost patřila do živobytí původních obyvatel domu. Kromě pečení chleba a dalších výrobků z pšenice a žita, majitelé také udili salámy, poskytovali ubytování a pohostinské služby.
Dále chovali včely a pracovali se dřevem. V muzeu můžete vidět mnoho věcí, které se používaly v každodenním životě v dobách, které nám dnes již přijdou velmi vzdálené.
Prostor muzea
Muzeum se skládá ze tří místností. Ta první představuje prostor bývalé prodejny pečiva, kde se prodej odehrával skrz veliké okno. Nyní je místnost uzpůsobena k posezení, popřípadě ke klidnému rozjímání nad dobou dávno minulou.
Druhá místnost sloužila jako přípravna těsta a pečiva. Je zde spousta věcí, které se používaly k výrobě pečiva, uskladnění mouky nebo sloužily jako součást domácnosti. Prohlédnete si spoustu předmětů a budete moci odhalovat jejich původní účel.
Třetí prostor nás zavede přímo k peci, kam se sázely bochníky chleba. Najdete zde stůl na odkládání pečiva i dřez na mytí nádobí. Původním vybavením je nádrž/kotel na ohřev vody. Součástí pece je i malá udírna na salámy.
Pečení
Chleba se pekl ve velké peci, kterou obsluhoval pekař s lopatami na chleba. V místnosti, která sousedí s pecí, byla přípravna. Zde se skladovala mouka, kynul kvas a na dlouhém stole se připravovaly pekařské výrobky. Ty se pak posílaly přímo k peci.
Předměty každodenní potřeby
V přípravně chleba i u samotné pece najdete spoustu předmětů, které se používaly jak při zpracovávání těsta, tak v domácnosti počátkem 20. století – smaltované nádobí, skleněné dózy určené k přechovávání (nejen) suchých potravin, mlýnky, ošatky na chleba, sázecí lopaty, skříně na mouku, váhy a další. Přijďte se podívat do světa, který již téměř zmizel a mi můžeme už jen obdivovat práci a dovednost našich předků.